قفسه بندی فلزی

محتوای جدول

یا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا قفسه بندی فلزی اهمیت دارد؟ امروزه در عصر تکنولوژی، هر وسیله ای برای حل مسئله و مشکلی ساخته شده است. مثلا برای برقراری ارتباط از راه دور، تلفن همراه؛ برای مسئله حمل و نقل و جابجایی، ماشین و سایر وسایل حمل و نقل و نیز برای مشکل کمبود فضا نیز سیستم های قفسه بندی صنعتی شامل قفسه های فلزی، پلاستیکی، چوبی و… طراحی و اختراع شده اند. ما با بهره گیری از قفسه بندی می توانیم تا حداکثر بهره برداری را از فضای موجود انجام دهیم. در ادامه انواع سیستم های قفسه بندی صنعتی و انبارش کالا را به تفصیل شرح خواهیم داد.

 

قفسه فلزی و کاربردهای آن

امروزه حداکثر بهره برداری از فضا هم به اندازه حداکثر بهره برداری از زمان اهمیت دارد. به همین دلیل سیستم قفسه بندی صنعتی نقش قابل توجهی در کمک به صنعت، به خصوص صنعت انبارداری دارد؛ زیرا یکی از دغدغه های بزرگ آنها کمبود فضا است. به دلیل اینکه قفسه های فلزی قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند، یعنی بلند و کوتاه می شوند، در قرار دادن وسایل و اقلام با ابعاد مختلف ما را دچار مشکل نمی کنند.

انتخاب رنگ قفسه هم به سلیقه خود شما می باشد و شما می توانید با سلیقه خوب خود یک قفسه عالی و مناسب را سفارش بدهید. قفسه‌های فلزی به دلیل استحکام بالایی که دارند بیشتر از هر نوع قفسه ای در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین کاربرد سیستم های قفسه بندی صنعتی این است که از حداکثر فضای موجود استفاده شود.قفسه های فلزی این کاربرد را دارند که کوتاه یا بلند شوند تا به خوبی در فضاهای مختلف جای گیرند و برای نگهداری وسایل و اشیاء بکار روند.

 انواع قفسه بندی صنعتی

سیستم های قفسه بندی فلزی انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 1. قفسه بندی ثابت  (Static)
 2. قفسه بندی پویا (Dynamic)
 3. انبار تمام اتوماتیک (Automatic)
 4. قفسه بندی فروشگاهی
 5. سازه های فلزی پیش ساخته
 6. ظرف های نگهداری مواد و کالاها
 7. تجهیزات بارگذاری و باربرداری
 8. سیستم های مخصوص انتقال مواد و کالاها

در ادامه به توضیح هر یک از این سیستم های قفسه بندی صنعتی خواهیم پرداخت.

 قفسه بندی ثابت

پرکاربرد ترین نوع سیستم های قفسه بندی صنعتی، قفسه ثابت می باشد. همان‌طور که از نام قفسه‌های ثابت پیداست، این نوع قفسه های فلزی برای ماندن در یک مکان طراحی‌شده‌اند. در بیشتر موارد، منظور از نگهداری موجودی توسط قفسه‌بندی ثابت، نگهداری بارهای سنگین ،نیمه سنگین و سبک است. این نوع قفسه‌ فلزی معمولاً برای ذخیره‌سازی موجودی‌هایی بکار می‌رود که نیاز به بازپرسازی مداوم دارند.

 

قفسه های ثابت، خود دارای انواع مختلف دیگری هستند که عبارت است از:

قفسه بندی پویا

قفسه بندی پویا یکی از جدید ترین و به روز ترین نوع سیستم های قفسه بندی صنعتی می باشد که با استفاده از فناوری های الکتریکال و مکانیکال توانسته در رسیدن به اهداف صنایع و سازمان ها نقش بسیار مهمی داشته باشد. قفسه‌بندی پویا مشابه قفسه‌بندی ثابت است با این تفاوت که این نوع قفسه فلزی برای نگهداری وسایل بیشتر در فضای کم طراحی‌شده‌اند. در سیستم‌های قفسه‌بندی پویا، قفسه‌های فلزی بر روی سیستم‌های ریلی نصب و راهروهای ثابت را از بین می‌برند و با دسترسی بیشتر موجودی، حتی در صورت کم بودن فضا، بهره‌وری را افزایش می‌دهند.

 

این نوع قفسه صنعتی شامل موارد زیر می باشد:

انبار تمام اتوماتیک

در واقع این سیستم قفسه بندی صنعتی، یک پالت راک مخصوص می باشد ک تحمل بسیار زیادی دارد و می تواند بارهای سقف و دیوار را تحمل کند. یکی از انواع انبارهای تمام اتوماتیک، انبار خودسوله است که از طریق آن می توان هزینه ساخت سوله برای نگهداری کالا و موجودی را کاهش داد. همچنین با استفاده از این انبار می توان از کل فضای ایجاد شده توسط قفسه های فلزی به عنوان انبار برای ذخیره سازی بهره برد.

 

قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی فروشگاهی به دلیل دارا بودن رنگ و شکل زیبا، مناسب برای استفاده در فروشگاه ها، سوپر مارکت ها و  مراکز خرده فروشی است. علاوه بر موارد بیان شده، گاهی از این قفسه فلزی در مراکزی که فروش به صورت عمده انجام می گیرد نیز استفاده خواهد شد.

 

از این سیستم قفسه بندی صنعتی برای نمایش محصولات وکالا ها به مشتریان حاضر در مراکز فروش استفاده می شود. این نوع قفسه بندی فلزی، عرصه را برای ارتباط مستقیم مشتری با محصولات موجود در قفسه فراهم می کند که این به نوبه خود موجب سهولت تصمیم گیری و افزایش رضایتمندی برای مشتریان خواهد شد.

سازه های فلزی پیش ساخته

این سازه برای استفاده بهینه از ارتفاع سالن طراحی شده است که امکان ساخت سالن های طبقاتی را به ما می دهد. اگر کمی در این نوع سازه دقت کنیم در می یابیم که این سیستم از لحاظ هزینه و زمان بسیار با صرفه تر از سازه های ساختمانی می باشند. یکی دیگر از ویژگی هایی که این نوع سازه ها دارند امکان جابجایی و کوتاه و بلند کردن آن ها می باشد. یکی از مهمترین سازه های فلزی پیش ساخته، نیم طبقه مزنین است. درصورتی‌که از بودجه کافی برخوردار هستید و چیدمان انبار شما نیز این امکان را می‌دهد، نیم‌طبقه مزنین یک گزینه ذخیره‌سازی مؤثر و کم‌مصرف است. اساساً، نیم‌طبقه مزنین دومین (سومین یا چهارمین) طبقه‌ای است که در بالای طبقه اصلی انبار ساخته می‌شود.

 

این سیستم قفسه‌بندی فلزی یکی از گزینه‌های گران‌قیمت است که یک انبار می‌تواند انتخاب کند، اما دارای بیشترین پتانسیل برای سفارشی‌سازی مانند افزودن سیستم‌های آسانسور و نوار نقاله است.

ظروف نگهداری مواد و کالا

یکی از مسائل مهمی که در انبارها برای جابجایی مواد و کالا باید در نظر گرفته شود، انتخاب مناسب ظروف نگهداری مواد و کالا است. ظروف نگهداری مواد و کالا معمولا برای محافظت از کالاها در برابر آسیب های ناشی از جابجایی و حمل بکار می رود.  این نوع سیستم دارای انواع پالت  می باشد که کمک بسیار زیادی در نگهداری و حمل و نقل کالاها می‌کند. برخی از محصولات نیز پس از قرارگیری در پالت بر روی قفسه های فلزی قرار می گیرند.

انواع پالت ها که برای نگهداری مواد و کالا به کار می روند عبارتند از:

 • پالت مسطح
 • پالت دیواره دار (باکس پالت)
 • پالت بشکه
 • پالت لاستیک

 

تجهیزات بارگذاری و باربرداری

تجهیزات بارگذاری و باربرداری دارای تمام وسایل و تجهیزاتی است که برای جابجایی و حمل و نقل کالا به کار می رود. از این تجهیزات می توان برای قرار دادن/ برداشتن پالت ها یا محصولات بر/ از روی قفسه های فلزی، حمل بار کامل یا جزئی از پالت در مسافت های نسبتا کوتاه در محیط انبار و بارگیری و تخلیه کامیون ها در سفارشات سطح پایین استفاده کرد. هر یک از این تجهیزات ظرفیت و وزن مخصوص به خود را دارند که با توجه به نوع انباری که در آن فعالیت می کنید می توانید تجهیزات مناسب را برای انبار خود انتخاب کنید.

انواع تجهیزات بارگذاری و باربرداری عبارتند از:

 • استاکر
 • لیفتراک
 • پالت تراک
 • ریچ تراک

قفسه_بندی_فلزی

 

سیستم های تجهیزات بارگذاری و باربرداری با دارا بودن این وسایل نقش بسیار مهمی در صنعت انبارداری ایفا می کنند.

سیستم های انتقال مواد و کالا

سیستم های انتقال مواد و کالا طیف متنوعی از ابزارها ، وسایل نقلیه، واحدهای ذخیره سازی و لوازم مربوط به حمل، ذخیره، کنترل ، شمارش و محافظت از محصولات را در هر مرحله از تولید، توزیع و یا مصرف شامل می شود.

 

سیستم های انتقال مواد و کالا تجهیزات بسیاری را دارا است که عبارتند از:

 • هم سطح کننده
 • میز گردان
 • انواع بالابر
 • شاتل
 • انواع نقاله

مراحل قفسه بندی صنعتی

پیاده سازی یک سیستم قفسه بندی فلزی در یک مکان شامل چهار مرحله است که توضیح هر یک از مراحل به شرح زیر می باشد.

 1. اندازه گیری ( کروکی برداری): بررسی و اندازه گیری مساحت مورد نظر برای قفسه بندی فلزی توسط مهندسین و مسئولین شرکت های فضا سازی، اولین مرحله قفسه بندی صنعتی می باشد.
 2. انتخاب قفسه: بعد از تعیین مساحت و ارتفاع محل مورد نظر از طریق اندازه گیری و تعیین نمودن اینکه نوع بارگذاری و بار برداری توسط ماشین یا انسان صورت خواهد گرفت؟ نوبت به انتخاب نوع قفسه فلزی توسط مشتری از بین انواع قفسه های موجود می باشد.
 3. آماده سازی قفسه: بعد از مرحله انتخاب، نوبت به مراحل برش، رنگ آمیزی و طراحی می شود.
 4. نصب قفسه بندی: بعد از تمام شدن ساخت و ساز و رنگ آمیزی، نوبت به آخرین مرحله می رسد. آخرین مرحله، نصب آن در محل مورد نظر مشتری توسط مسئولین می باشد.

 

باید توجه داشت که قیمت قفسه بندی های صنعتی با یکدیگر متفاوت هستند و  باتوجه میزان تحمل بار ،ارتفاع ، تعداد طبقات بارگذاری ، تعداد پالتها در هر طبقه و ابعاد پالت سایر ملحقات ( محافظ ستون و قاب، پالت پروفیلی و  …) وابسته هستند.

مزایای به کار گیری قفسه بندی

یکی از مهمترین مزایای نصب قفسه بندی صنعتی استفاده از حداکثر فضای موجود در آن مکان است. یکی دیگر از مزایای قفسه های فلزی دسترسی سریع به کالای انبار شده می باشد؛ زیرا با قفسه های صنعتی می توان تمام کالا ها را به طور مرتب دسته بندی کرده و در گروه های جداگانه گذاشت تا دسترسی به آن راحت تر باشد. ایجاد نظم بین مکان های کالاهای انبار شده یک زیبایی خاص را به انبار شما می بخشد و این می تواند یکی دیگر از مزایای قفسه های فلزی باشد.

قفسه بندی صنعتی هم مانند تمام وسایل و دستگاه های دیگر مراحل ساخت مخصوص به خودشان را دارند. نوع قفسه بندی در انبارهای صنعتی برای نگهداری کالا و محصولات، یکی از مهم ترین نکات مورد توجه می باشد. در این بین قفسه دژپاد به دلیل دارا بودن استحکام بالا، مورد توجه ویژه افراد حاضر در صنایع مختلف قرار گرفته است. ازآنجاکه امروزه چندین دسته مختلف از سیستم‌های ذخیره‌سازی انبار در بازار وجود، لازم است که قبل از تهیه این سیستم‌ها، با آن‌ها به‌خوبی آشنایی پیدا کنید و با کارشناسان حاضر در شرکت دژپاد مشورت کنید تا بتوانید با توجه به نیاز، قفسه فلزی مناسب انبار خود را تهیه کنید.

اشتراک گذاری مطلب