صنعت تجارت الکترونیک

سرفصل محتوا

قفسه‌بندی انبار در زمینه صنعت برق و الکترونیک

در دنیای پرشتاب این صنعت، مشاوره لجستیکی و طراحی کارآمد انبار برای اطمینان از عملیات ایمن، روان و کسب رضایت مشتریان، بسیار مهم است. یکی از جنبه‌های مهم مدیریت انبار، استفاده از سیستم‌های انبارش موثر است. قفسه‌بندی انبار در لجستیک درون‌بنگاهی صنعت برق و الکترونیک، نقشی حیاتی در سازماندهی و بهینه‌سازی انبارش کالاها و مدیریت موجودی ایفا می‌کند. سیستم انبارش به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا موجودی را به‌طور موثر مدیریت کنند، پردازش سفارشات را بهبود ببخشند و ظرفیت ذخیره‌سازی را به حداکثر برسانند. انبارهای مربوط به صنعت برق و الکترونیک با انتخاب دقیق و پیاده‌سازی سیستم‌های قفسه‌بندی مناسب، می‌توانند بهره‌وری و رضایت مشتری را افزایش دهند و در نهایت، موفقیت کسب و کار مربوطه را به رقم بزنند.

قفسه‌بندی انبار چیست؟

سیستم‌های انبارش به سیستم‌های سازه‌‌‌ای مختلفی گفته می‌شود که برای نگهداری کالا و مواد در یک انبار یا مرکز توزیع، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. این سیستم‌های قفسه‌بندی به‌طور خاص برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی، بهبود دسترسی و افزایش کارایی کلی در فرایندهای ذخیره‌سازی و بازیابی اقلام، طراحی شده‌اند.

کاربرد قفسه‌بندی در صنایع مختلف

سیستم انبارش، یک عنصر ضروری در لجستیک درون‌بنگاهی محسوب می‌شود. درواقع یک راه‌حل کاربردی و مهم برای مشاغل در صنایع مختلف، از جمله صنعت برق و الکترونیک به‌شمار می‌آید. قفسه‌بندی انبار در زمینهٔ صنعت برق و الکترونیک، نقش مهمی در مدیریت موجودی و بهینه‌سازی عملیات انبار ایفا می‌کند.

قفسه‌بندی انبار، موجب ذخیره‌سازی کارآمد، بهبود مدیریت موجودی، تسهیل روند سفارش، تضمین ایمنی و انعطاف‌پذیری ؟؟؟؟؟می‌شود، همچنین استفاده از فضا را به حداکثر می‌رساند. کسب و کارها با استفاده از سیستم‌های انبارش مناسب، به‌طور موثر می‌توانند موجودی خود را سازماندهی، کنترل و ردیابی کنند، و عملکرد عوامل انبار را بهینه و نیازهای این صنعت را برآورده سازند.

اهمیت قفسه‌بندی انبار

با افزایش خریدهای آنلاین، تجارت الکترونیکی روش خرید و فروش کالاها را در صنعت برق و الکترونیک، متحول ساخته است؛ در نتیجه، انبارها در این صنعت باید برای نگهداشت حجم بیشتری از محصولات سازگار شوند و سفارشات را با سرعت بیشتری پردازش کنند. در ادامه به اهمیت سیستم قفسه‌بندی در حوزه این صنعت می‌پردازیم:

بهینه‌سازی فضا

سیستم‌های قفسه‌بندی انبار این امکان را به کسب‌و‌کارها می‌دهد که از فضای موجود خود، حداکثر استفاده را ببرند. برای مثال، با استفاده از فضای ذخیره‌سازی عمودی، مانند سیستم‌های پالت راک یا نیم‌طبقه، می‌توان ظرفیت ذخیره‌سازی را بدون افزایش مساحت، به حداکثر رساند. این امر اجازه می‌دهد تا محصولات بیشتری در مکان مشابه ذخیره شوند و در نتیجه، سطح موجودی افزایش یابد و توان عملیاتی بالاتری برای پردازش تعداد بیشتری از سفارشات فراهم شود.

سازماندهی بهبودیافته

سیستم‌های قفسه‌بندی مناسب، سازماندهی کارآمد محصولات را امکان‌پذیر می‌سازند و به کاهش زمان صرف‌شده برای ردیابی و گذاشت‌وبرداشت اقلام نیز کمک می‌کنند. این امر منجر به عملیات دقیق‌‌تر و سریع‌‌تر پردازش سفارشات و بهبود پاسخگویی به نیاز مشتری و کسب رضایت آن‌ها می‌شود.

مدیریت موجودی

سیستم انبارش، مدیریت موثر موجودی را با ایجاد امکان ردیابی، رؤیت واضح اقلام ذخیره‌شده و دسترسی مستقیم و انتخابی به آن‌ها تسهیل می‌سازد و دسته‌بندی اقلام در قفسه‌بندی‌های مختلف کنترل سطح موجودی، شناسایی کمبود موجودی و برنامه ریزی برای تکمیل را آسان‌‌تر می‌کند.

ایمنی افزایش‌یافته

سیستم‌های قفسه‌بندی به حفظ ایمنی محیط کاری برای کارکنان و کالاها و مواد ذخیره‌شده در انبار کمک می‌کنند. سازه‌های مستحکم سیستم‌های انبارش، همراه با نصب و نگهداری مناسب برطبق دستورالعمل‌های سازنده، پیشگیری از حوادث ناشی از ذخیره‌سازی ناپایدار و به نظم تضمین می‌کنند. علاوه‌بر این، سیستم‌های قفسه‌بندی می‌توانند به وسایل امنیتی، مانند قفل، دوربین و سیستم‌های کنترل دسترسی مجهز شوند که از موجودی‌های ارزشمند در برابر سرقت یا آسیب، محافظت ‌کنند.

پردازش سریع سفارش

در صنعت مبتنی‌بر تجارت الکترونیک، سرعت، امری ضروری است. سیستم‌های انبارش برای تسهیل در انجام سریع و کارآمد سفارشات طراحی شده‌اند. کارکنان با به‌کارگیری استراتژی‌های انتخابی مناسب می‌توانند درکوتاه‌‌ترین مسافت، به‌سادگی در انبار حرکت کنند و اقلام را بدون اتلاف وقت، به‌صورت دستی یا به کمک تجهیزات مکانیکی جابه‌جایی، بازیابی کنند. این فرایند ساده، زمان پردازش سفارش را به حداقل می‌رساند و به کسب وکارهای صنعت برق و الکترونیک اجازه می‌دهد مهلت‌های تحویل را رعایت کنند و از انتظارات مشتری فراتر روند.

چالش‌ها در سیستم قفسه‌بندی صنعت تجارت الکترونیک

سیستم‌های انبارش در حوزه صنعت برق و الکترونیک با چندین چالش مواجه‌اند؛ اما کسب‌وکارها می‌توانند از طریق برنامه‌ریزی، طراحی و یکپارچه‌سازی فناوری مناسب لجستیک درون‌بنگاهی، سیستم قفسه‌بندی انبار خود را بهینه سازند، رضایت مشتری را فراهم آورند و در چشم‌انداز رقابتی این حوزه، پیشرو باشند. برخی از مهم‌ترین چالش‌ها عبارت‌اند از:

پاکیزگی محیط

در صنعت برق و الکترونیک، حفظ پاکیزگی محیط در محوطه انبارش، جهت اطمینان از کیفیت و بهداشت محصولات ذخیره‌شده، بسیار حائز اهمیت است. اقدامات مناسب نظافت به جلوگیری از آلودگی و آسیب به کالاها کمک شایانی می‌کند.

 درجه حرارت محیط

در حوزه صنعت برق و الکترونیک، کنترل دما یکی از عوامل موثر بر قفسه‌بندی است؛ زیرا برخی از محصولات به شرایط دمایی خاصی برای ذخیره‌سازی نیاز دارند. تنظیم دمای مناسب تضمین می‌کند که کیفیت و یکپارچگی محصولات در سراسر زنجیرهٔ تامین و انبار مکانیزه حفظ خواهد بود.

اندازه و وزن بسته‌ها و بارهای واحد

قفسه‌بندی‌های انبار باید طوری طراحی شوند که طیف وسیعی از اندازه‌ها و وزن‌های اقلام را در خود جای دهند. انعطاف‌پذیری در گزینه‌های سیستم انبارش، امکان ذخیره‌سازی و بازیابی کارآمد اقلام با اندازه‌های مختلف، بهینه‌سازی فضای انبار و کارایی عملیاتی را فراهم می‌آورد.

بار واحد اقتصادی

استفاده کارآمد از فضای موجود در قفسه‌بندی انبارهای صنایع برای به حداکثر رساندن سودآوری عملیات لجستیک درون‌بنگاهی، امری مهم است. مفهوم بار واحد اقتصادی، شامل یافتن توازن بهینه بین ابعاد، وزن، نوع بسته‌بندی، روش جابه‌جایی اقلام ذخیره‌شده و فضا، سیستم انبارش و تجهیزات جابه‌جایی بار مورد نیاز است و از راه‌حل‌های ذخیره‌سازی مقرون‌به‌صرفه اطمینان حاصل می‌کند.

مدیریت موجودی

مدیریت موجودی، عاملی موثر در لجستیک درون‌بنگاهی و بهره‌برداری مطلوب از سیستم‌های انبارش در صنعت برق و الکترونیک است. مدیریت موجودی؛ ردیابی، سازماندهی، شناسایی دقیق اقلام جهت جلوگیری از کمبود یا انباشت اقلام، ناکارآمدی در پردازش سفارشات و یافتن به‌هنگام اشکال از تولید تا محل مصرف است. انتخاب درست سیستم‌های انبارش، چیدمان صحیح آن و فرایندهای مناسب بهره‌برداری؛ مدیریت موجودی کارآمد را ممکن می‌سازند.

قابلیت ردیابی اقلام (از ساخت تا محل مصرف)

در صنعت برق و الکترونیک، سیستم انبارش باید امکان ردیابی کارآمد اقلام را در سراسر زنجیره تامین، از مواد اولیه و تولید گرفته تا محل مصرف، فراهم سازد. این امر ازطریق مشاهده چشمی یا دیجیتال ؟؟؟ قابلیت ردیابی را تضمین می‌کند و کنترل بهتر موجودی، بازرسی به‌هنگام کیفیت محصولات، پردازش دقیق سفارشات با استفاده از کدینگ، نشانه‌گذاری، بارکد و مانند آن‌ها را در قفسه‌بندی امکان‌پذیر می‌سازد و رضایت مشتری را نیز فراهم می‌کند.

توان عملیاتی بهینه در صنعت

قفسه‌بندی در حوزهٔ صنعت برق و الکترونیک باید به‌گونه‌ای طراحی شود که نیازهای توان عملیاتی الزامی صنعت را برآورده کند. انطباق کارآمد با حجم بالای سفارشات، گردش پرحجم و پرتوالی اقلام در واحد زمان، پردازش سریع سفارشات و ادغام یکپارچه با سایر فرایندهای انبار، مانند چیدمان و بسته‌بندی است، از نیازهای مهم این صنعت است.

 کاهش هزینه‌های عملیاتی

سیستم انبارش بهینه و منطبق بر نیازها و الزامات صنعت برق و الکترونیک، با بهینه‌سازی استفاده از فضا، بهبود مدیریت موجودی و افزایش کارایی عملیاتی، نقش موثری در کاهش هزینه‌های عملیاتی دارد.

 صرفه‌جویی در مکان و استفاده بهینه از فضا

در طراحی و اجرای سیستم‌های قفسه‌بندی، استفادهٔ بهینه از مکان و فضا، بسیار مهم است. انبارها با اجرای راه‌حل‌های قفسه‌بندی، صرفه‌جویی در فضا و بهینه‌سازی طرح‌های چیدمان، می‌توانند ظرفیت ذخیره‌سازی در مکان محدود را به حداکثر و فضای هدررفته را به حداقل برسانند. این امر منجر به استفادهٔ مقبول‌تر از فضا و صرف هزینه‌های عملیاتی معقول‌تر می‌شود و به دنبال آن، بازگشت سرمایه‌گذاری را تضمین می‌کند.

ملاحظات برای قفسه‌بندی انبار

هنگام انتخاب قفسه‌بندی انبار جهت صنایع برق و الکترونیک، نکته‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • ویژگی‌های بار واحد: اندازه، وزن، میزان تحمل (شکنندگی)، جامد یا مایع بودن اقلام و نوع بسته‌بندی را در زمان ذخیره‌سازی در نظر بگیرید. این عوامل به تعیین نوع قفسه‌بندی و پیکربندی مناسب کمک می‌کند.
 • در دسترس بودن فضا: فضای کف موجود و ارتفاع سقف را برای تعیین موثرترین سیستم انبارش ارزیابی کنید. استفاده از فضای عمودی می‌تواند ظرفیت ذخیره‌سازی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و بر میزان سرمایه‌گذاری روی مکان، مؤثر باشد.
 • دسترسی و جریان عملیات: برای بهینه‌سازی جریان کالا در انبار، چیدمان و جانمایی قفسه‌بندی را طراحی کنید. برای اطمینان از جابه‌جایی کارآمد محصولات، فرایندهای سفارش‌چینی و بسته‌بندی را نیز در نظر بگیرید.
 • رشد آینده: با انتخاب یک سیستم انبارش که به‌راحتی قابل تغییر یا گسترش باشد، توسعه و رشد آیندهٔ خود را تضمین کنید.

راه‌حل‌های ذخیره‌سازی

تکنولوژی در انتظار کسی نمی‌ماند! راه‌حل‌های ذخیره‌سازی کارآمد و سازمان‌یافته برای موفقیت کسب‌وکارها، مهم و ضروری‌اند. با وجود طیف گسترده‌ای از اقلام برای ذخیره‌سازی، وجود سیستم‌های قفسه‌بندی مناسب برای بهینه‌سازی استفاده از فضا، بهبود مدیریت موجودی و ساده‌سازی فرایندهای پردازش سفارشات  و …؛ اتکا به راه‌حل‌های ذخیره‌سازی، ضروری است. در ادامه با راه‌حل‌های گذاشت‌وبرداشت بار واحد آشنا می‌شویم:

گذاشت‌وبرداشت بارهای واحد به‌صورت دستی:

سیستم‌های انبارش سبک مانند مشبک، کفپوشدار سنگین/سبک با طبقات دسترسی و با توجه به ارتفاع مفید سقف. در این راه‌حل می‌توان از نقاله‌های نواری، غلتکی (عادی – شیبدار) استفاده کرد.

گذاشت‌وبرداشت بار واحد با وسایل جابه‌جایی بار:

– سیستم انبارش پالت راک (عادی/ دوعمقی/ راهرو باریک/ متحرک)؛

– سیستم انبارش شاتل راک؛

– سیستم انبارش خودکار AS/RS (خودسوله / VNA بار پالتی/ بار کوچک).

 در صورت تغذیه خطوط مونتاژ از انبار:

– سیستم انبارش خودتغذیه؛

– در دو حالت اخیر نیز می‌توان از نقاله‌ها در ناحیه‌های تغذیه و تخلیه سیستم انبارش استفاده کرد.

 سیستم انبارش راک برای نگهداری قرقره‌های کابل

استانداردهای قفسه‌بندی انبار

جهت اطمینان از ایمنی، سازگاری و کارایی، استانداردهای مختلفی بر فرایند طراحی، نصب و استفاده از سیستم‌های انبارش حاکم است. استفاده از وسایل جابه‌جایی بار؛ متناسب با نوع سیستم انبارش، تراکم و توان عملیاتی مورد نظر انجام می‌شود. برخی از استانداردهای کلیدی قفسه‌بندی انبار عبارت‌اند از:

 • ۱۵۵۱۲ EN: سیستم‌های انبارش ایستای فولادی، سیستم پالت راک قابل تنظیم، اصول طراحی سازه‌ای؛
 • استاندارد ملی ایران، شماره 18840 )۱۵۶۲۰ (EN: سیستم‌های انبارش ایستای فولادی، سیستم پالت راک قابل تنظیم، رواداری‌ها، تغییرشکل‌ها و فضاهای خالی؛
 • ۱۵۶۳۵ EN  : سیستم‌های انبارش ایستای فولادی –کاربرد و نگهداری تجهیزات انبارش؛
 • استاندارد ملی ایران، شماره 21207 (۱۵۶۲۹ :(ENسیستم‌های انبارش ایستای فولاد، مشخصات تجهیزات انبارش؛
 • ۹.۸۳۱ FEM: اصول محاسبه رواداری‌ها، تغییر شکل‌ها و فضاهای خالی ماشین‌های انبارش و بازیابی در انبار بلند مرتبه؛
 • ۹.۸۳۲ FEM: اصول محاسبه رواداری‌ها، تغییر شکل‌ها، فضاهای خالی ماشین‌های انبارش و بازیابی در انبارهای اتوماتیک قطعات کوچک (غیر از خودسوله)؛
 • ۱۰.۲.۱۹  FEM: طراحی سيستم انبارش شاتل راک؛
 • ۱۰.۲.۰۶ FEM: طراحی “سیستم انبارش سبک (Shelving) ایستای فولادی”، تصدیق از طریق روش‌های تحليلی، آیین‌نامه طراحی سیستم انبارش سبک.

افتخارات دژپاد در همکاری با صنعت تجارت الکترونیکی

دژپاد مفتخر است که در حوزهٔ این صنعت، با شرکت‌های الكترونيكی و كامپيوتری بنامی چون انرژی هسته‌ای ايران، سيم و كابل ابهر، شركت ايران ترانسفو، لوازم خانگی پارس، بانک صادرات ايران، دادگستری كل استان تهران، بانک سامان، بانک کارآفرین، بانک شهر و بانک ملی، همکاری داشته است.

شرکت دژپاد به موجب توانمندی‌های زیر می‌تواند همکاری مثمرثمری را با مشتریان خود در این حوزه داشته باشد و راه‌حل‌های تمام‌عیاری را ارائه دهد.

– پشتوانه قوی و قابل اتکاء علمی و تجربی؛

– تسلط بر دانش روز دنیا در لجستیک درون‌بنگاهی‌؛

– استفاده از استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی در طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های انبارش؛

– کیفیت یکنواخت و درجه یک محصولات (۲۰۱۵ :۹۰۰۱ (IS0 ؛

–  طراحی و جانمایی سیستم انبارش براساس شرایط محیطی، نیازها و الزامات مصرف کننده؛

– دستیابی به راه‌حل بهینه؛

– ضمانت سیستم انبارش اجراشده توسط دژپاد؛

– خدمات پس از فروش گسترده و قابل اطمینان.

سخن پایانی

سیستم انبارش، یکی از اجزای ضروری لجستیک صنعت برق و الکترونیک به‌شمار می‌آید. این امر امکان استفادهٔ کارآمد از فضا، مدیریت موجودی موثر، پردازش سریع سفارش، بهره‌وری و توان عملیاتی الزامی و تضمین ایمنی و امنیت کالاهای ذخیره‌شده را فراهم می‌آورد. کسب وکارهای صنعت برق و الکترونیک با سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌های قفسه‌بندی مناسب می‌توانند عملیات انبار خود را بهینه کنند و در نتیجه، شاهد افزایش بهره‌وری، افزایش رضایت مشتری و تمایز در مزیت رقابتی در دنیای پویای تجارت الکترونیکی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه