نقاله هوایی

سرفصل محتوا

در این نوع نقاله‌ها، صفحه بستر نقاله) معمولاً به‌صورت I beam یا Monorail است (بالاتر از کالا قرار می‌گیرد. این سیستم، فضای کمی از سالن را اشغال می‌کند و دارای قدرت مانور بسیار بالایی است و می‌تواند در چندین سطح و در امتداد یک شبکه گسترده حمل، کارایی داشته باشد. زنجیر این نقاله‌ها، شکل و مشخصات فنی خاص این کار را دارند و معمولاً به این زنجیرها، سبدها یا آویزهایی جهت نگهداری و حمل قطعات، نصب می‌شود. طول این سیستم، محدودیت ندارد و در طول‌های بسیار زیاد می‌توان از چند دستگاه نیرو محرکه استفاده کرد و جایگزین بسیار خوبی جهت انتقال کالا در مسیرهای طولانی به شمار می‌آيد؛ به‌عبارتی، جایگزین عالی و مناسبی به‌جای کارگر یا لیفتراک است. نقاله هوایی در خطوط تولید، مراکز توزیع و انبارهایی با محدودیت مکانی کاربرد دارد.

تنوع نقاله هوایی:

1- نقاله هوایی ساده: گروهی از نقاله‌ها هستند که بار تعریف‌شده را در ارتفاع، بدون تداخل با تجهیزات، مسیرهای تردد و تأسیسات روی کف محل اجرا، انتقال می‌دهند.

2- نقاله هوایی تکی (Monorail): نقاله‌هایی متشکل از یک ریل حرکت (با محرکه موتور الکتریکی و زنجیر یا به صورت Power & Free) هستند و بارها را به‌وسیله کالسکه‌ها یا آویزهای خاص، با فاصله از زمین انتقال می‌دهند.

3- نقاله هوایی دوبل: نقاله‌هایی متشکل از دو ریل حرکت به‌موازات هم (با محرکه موتور الکتریکی و زنجیر) هستند و بارها را به‌وسیله کالسکه‌ها یا آویزهای خاص، در دو مسیر، به‌طور هم زمان و با فاصله از زمین، انتقال می‌دهند.

ویژگی نقاله هوایی:

– اتصالات جوشی و پیچ‌ومهره‌ای و پینی

– در تنوع دارای ریل تک / ریل دوبل

 – امکان بارگذاری و عملیات هم زمان در نوع ریل دوبل

 – امکان حرکت در جهت‌های مقابل در نوع ریل دوبل

 – آزادسازی فضای کف برای فعالیت‌های مورد نظر

 – دارای امکان حرکت مستقیم، منحنی و شیبدار

 – کاهش هزینه های عملیاتی جابه‌جایی در محیط

 – ایجاد تسلسل مطلوب با حفظ فواصل اقلام  در هنگام جابه‌جایی

 – افزایش آزادی عمل در عملیات جابه‌جایی

 – حفاظت از موتورهای محرکه و سایر ادوات از آسیب‌های احتمالی روی کف

 – ظرفیت تحمل بارهای سنگین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه